Neděle, 2 dubna, 2023
aktuálně

Atraktivita môže partnerský vzťah aj rozbiť. Štúdia zisťovala, čo zaistí pevnosť

spot_img

Výsledky novej štúdie ukazujú, že je príťažlivosť vo vzťahu dôležitá: môže zaistiť jeho dlhodobé fungovanie, alebo ho naopak zničiť. Dáta hovoria, že čím viac sa nám partner páči, tým viac berieme známosť vážnejšie. Koniec vzťahu môže naopak spôsobiť, ak sa sami sebe páčime až príliš.

Ochota sa druhému zaviazať a na danom vzťahu pracovať je podľa odborníkov jeden z hlavných predpokladov fungovania dlhodobého partnerstva. Výsledky výskumu z tohto roku ukazujú, že pokiaľ vás partner priťahuje, známosť beriete vážnejšie. Miera záväzku ale klesá s tým, pokiaľ sa on sám vníma ako príliš atraktívny.

„Od začiatku štúdií ma fascinovali výskumy týkajúce sa milostných vzťahov. Konkrétne to, prečo sa dvaja ľudia dajú dohromady, ako sa navzájom ovplyvňujú a čo má vplyv na to, či im zaľúbenie vydrží,“ hovorí vedúca výskumu Tita Gonzales Avilésová z nemeckej Schiller University.

Akademičku zaujímalo, akú rolu hrá príťažlivosť už v existujúcom vzťahu. „Vieme, že to, či sa nám druhá osoba páči alebo nie, je dôležité pri zoznamovaní. My sme sa ale zamerali na to, ako atraktivita ovplyvňuje silu záväzku,“ vysvetľuje Gonzales Avilésová.

Môžeš sa páčiť mne, ale nie sám sebe
So svojimi kolegami skúmala 565 párov v priemernom deväťročnom vzťahu v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku. Obaja z páru vyplnili dotazník, ktorý sa pýtal na mieru pociťovaného záväzku a na to, ako hodnotia svoju aj partnerovu či partnerkinu atraktivitu na škále od 1 do 10.

Ukázalo sa, že čím viac sa respondentom ich polovička páčila, tým väčšiu oddanosť pociťovali. „Ak nám niekto príde príťažlivý, spájame si jeho dobrý fyzický vzhľad s pevným zdravím, vyšším sociálnym postavením a úspechom v práci. A toho chceme byť súčasťou,“ vysvetľuje odborníčka.

Tá poukazuje na výsledok, ktorý jej tím neočakával – čím viac sa pýtali páčili sami sebe, tým menej ich partneri brali daný vzťah vážne. „Môže to byť tým, že ľudia, ktorí pozitívne vnímajú svoj vzhľad, sa potom v prítomnosti ostatných osôb – a potenciálnych nových lások – správajú spôsobom, ktorý sa ich partnerom nepozdáva. Ak si napríklad všimnú, že priateľ či priateľka koketuje, je prirodzené, že nebudú pociťovať takú oddanosť,“ uzatvára Gonzales Avilésová.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora