Pátek, 29 března, 2024
aktuálně

„A kedy mi dáš peniaze?“ Spoločné účty partnerov môžu pomôcť vzťahu, Česi sa im bránia

spot_img

Spoločný bankový účet môže byť prostriedok, ako posilniť v partnerskom vzťahu dôveru, alebo naopak spôsob, ako ju zneužiť. Prečo by ste nemali vnímať založenie zdieľaného konta ako krádež slobody a na čo by ste si mali dať pozor?

Ekonóm Vojtech Sadil si založil spoločný účet s manželkou výhradne z osobných dôvodov. Chceli tak posilniť svoj vzťah a byť transparentní. Človek podľa neho potom viac premýšľa nad každou útratou a celkovo ušetrí. Vo svojom okolí sú v tomto rozhodnutí výnimkou a podľa koučky vedomých vzťahov Evy Andriessen túžba zakladať spoločné účty klesá. Na jednej strane sú podľa nej vyjadrením obrovskej dôvery, na tú druhú môžu spôsobiť množstvo partnerských problémov. Lektor modernej etikety Daniel Šmíd zase odmieta, že by išlo o „krádež osobnej slobody“.

„Z profesijného i osobného hľadiska vnímam, že o vedenie spoločného konta nie je taký záujem. Po prvé už nie je vlastnenie väčšieho počtu účtov finančne náročné, po druhé si myslím, že ľudia sa v niečom takom dôležitom, ako sú peniaze, nechcú stmeliť. Inými slovami: ‚Čo je moje, to je tvoje‘, už veľmi nefrčí,“ vysvetľuje ekonóm Sadil, ktorý vyučuje na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne.

Máme spoločný účet, ale aj každý svoj vlastný
Pokiaľ chce pár v Českej republike spravovať jedno konto, má dve možnosti. V prvom prípade sa jedna z osôb stane majiteľom a druhá disponentom. Z právneho hľadiska je tento vzťah však asymetrický, disponent má menej práv. Sadil však uvádza, že sa dá tento záväzok právne ošetriť tak, aby mal disponent k financiám prístup aj v prípade, ak sa s majiteľom niečo stane. „Príšvih ale môže nastať, keď sa pár rozháda. Majiteľ môže zrušiť účet bez súhlasu partnera či partnerky,“ dodáva Sadil.

Druhou možnosťou je založiť si účet, ktorý môžu z právneho hľadiska rovnocenne vlastniť obe osoby (a nemusia byť v manželskom zväzku). Ten v súčasnosti ponúka v Českej republike iba jedna banka, ktorá uvádza, že spolumajiteľský je každý desiaty otvorený účet. „Asi o tieto služby nie je príliš veľký záujem, čo môže vypovedať o akejsi nedôvere medzi pármi. Ďalším dôvodom je tiež ľahké založenie nových účtov,“ myslí si Sadil.

Finančné nastavenia v partnerskom vzťahu s klientmi často rozoberá koučka vedomých vzťahov Eva Andriessen. Najviac sa stretáva s modelom, kedy má pár spoločný účet, kam posiela dohodnutú čiastku, a zároveň má každý svoje konto. „Majú prehľad o svojich príjmoch, čo je základ pre rozvíjanie dôvery – vie, ako na tom sú a čo si spoločne môžu dovoliť,“ opisuje Andriessen, ktorá zároveň upozorňuje na negatívne skúsenosti zo svojej praxe.

Prelomiť tabu v rodine je najťažšie. Také „malé tajomstvo“ je jed, tvrdí odborníčka
Prelomiť tabu v rodine je najťažšie. Také „malé tajomstvo“ je jed, tvrdí odborníčka
ŽENA
Žena je na materskej a muž posiela stále rovnakú sumu
„Niekoľkokrát som sa stretla so zneužitím tejto dôvery. Jeden z partnerov stratí prácu, chvíľu hľadá a potom to vzdá, pretože vidí na konte dostatok peňazí. Zatiaľ čo moja klientka tvrdo pracovala, aby uživila rodinu, jej manžel popíjal v reštauráciách, pozýval známych na jedlo a doslova rozhadzoval jej tvrdo zarobené peniaze. Skončilo to tým, že si pri rozvode odsťahoval bez jej súhlasu všetky zariadenia domu, ktoré nakúpila,“ uvádza konkrétny príklad Andriessen.

Spoločný účet, kam každý z páru posiela určitú čiastku zodpovedajúcu jeho finančným možnostiam, nemusí byť tak podľa Andriessen vždy dobrým riešením. „Často som riešila prípad, keď žena zostane na materskej a všetky peniaze z rodičovského príspevku investuje do rodiny. Muž často posiela stále tú istú čiastku. Pritom jeho plat alebo podnikanie rastie. Ženy sa potom cítia frustrované, že nemajú žiadny prehľad o príjme partnera. Samy všetko investujú do rodiny a na vlastné potreby im toho veľa nezostáva,“ uvádza Andriessen, ktorá s manželom sama spoločný účet nemá, uvádza však, že sú vo svojich príjmoch transparentné. „Na väčších investíciách sa vždy dohodneme a bežné veci kupujeme každý podľa uváženia a možností. O financiách pravidelne hovoríme.“

Atraktivita môže partnerský vzťah aj rozbiť. Štúdia zisťovala, čo zaistí pevnosť

Spoločné konto nie je povinnosť, nejde o „krádež slobody“
Aj keď pre niektorých jedincov môže byť založenie spoločného konta spojené s pocitom, že ich niekto kontroluje alebo im berie slobodu, lektor modernej etikety Daniel Šmíd s takýmto pohľadom nesúhlasí. „V prípade, že sa partneri alebo manželia dohodnú na spoločnom konte, kam prúdia príjmy z oboch zdrojov

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora