Sobota, 27 dubna, 2024
aktuálně

„Si totálne neschopný.“ Ženy vedia chlapov emocionálne zneužívať, tí sa hanbia prehovoriť

spot_img

Zosmiešňovanie je najčastejší spôsob, ako ženy emocionálne zneužívajú mužov. Podľa štúdií je takéto správanie zo strany žien v spoločnosti stále tabu. Muži nevedia, že sa im takéto správanie deje, pretože je často neviditeľné. Snaží sa partnerke zavďačiť a o nepríjemných pocitoch sa hanbí s ostatnými hovoriť.

Muži si manipulatívne správanie neuvedomujú, pretože sú vychovaní tak, že sa musia o ženu a rodinu postarať. Splnenie požiadaviek partnerky berú často ako samozrejmosť.

Kritika, výčitky, vyvolávanie pocitov viny, vyhrážky rozchodom, trucovanie, mlčanie alebo citové vydieranie. To sú príklady emocionálneho zneužívania, ktoré zažívajú nielen ženy, ale aj muži. Podľa štúdie z roku 2017 je takéto správanie zo strany „nežného pohlavia“ voči mužom v spoločnosti stigmatizované. Sami muži sa zdráhajú o svojich skúsenostiach porozprávať sa s niekým ďalším, pretože sa od nich očakáva, že budú „tí silní, ktorí majú veci pod kontrolou“.

„V určitých momentoch vzťahu som použila rôzne metódy na to, aby som od svojho partnera dostala to, čo chcem. A poznám mnoho žien, ktoré robia to isté alebo sa správajú oveľa horšie,“ píše otvorene autorka článku Milena Koljensicová na americkom on-line portáli Medium. „Bola som svedkom toho, ako partneri manipulatívnych žien začali piť, odstrihli rodinu a priateľov, zmenili svoje správanie a cítili sa psychicky zle. Ľudia o tom neradi hovoria, ale muži zažívajú emocionálne zneužívanie každý deň,“ myslí si Koljensicová.

Keď je partnerka nespokojná, muž zlyhal
Hlavným problémom takého správania je podľa koučky vedomých vzťahov Evy Andriessen jeho častá neviditeľnosť. „Muži aj ženy často ani netušia, že sú obeťou manipulácie. Niekedy trvá aj niekoľko rokov, kým sa dostanú do situácie, keď nechápu, čo sa s nimi deje. Zistia, že žijú s manipulátorkou alebo narcistkou, až keď je im naozaj zle a sú v depresii. Muži si to navyše často neuvedomujú, pretože sú vychovaní tak, že sa musia o ženu a rodinu postarať. Splnenie požiadaviek partnerky častou berú ako samozrejmosť. Keď je nespokojná, vnímajú to ako svoje zlyhanie,“ vysvetľuje.

Autorka článku Miljena Koljensicová vlastní „verejné priznanie“ ilustruje príbehom svojho kamaráta. „Pred ôsmimi rokmi spoznal veľmi atraktívnu, podmanivú, inteligentnú a zábavnú ženu. Zamiloval sa do nej a vzali sa. Vtedy boli silný tím, ale časom sa to začalo meniť. Sťažovala sa, že zarába málo peňazí, že s ňou netrávi dosť času, a vyčítala mu všetko, čo podľa jej názoru robí zle. Každý deň sa hádali, pričom ona hádku iniciovala. Mal pocit, že čokoľvek, čo urobí, nie je dosť dobré alebo správne,“ opisuje novinárka.

Žena sa partnerovi mstí za to, že sama trpí
S takýmito prípadmi sa vo svojej praxi stretáva aj Eva Andriessen: „Vyzerá to tak, že keď muž niečo urobí, žena je vždy nespokojná. Vždy to môže byť lepšie, rýchlejšie alebo už je neskoro. Žena má buď manipulatívne sklony, alebo sa mstí svojmu partnerovi za to, že ona sama trpí. Napríklad keď chodí neskoro z práce, ona je na deti sama a cíti sa bezmocná.“

Partnerka s mužom z príbehu Koljensicovej prestala spať, začala ho ponižovať, sprosto mu nadávala a vyžadovala, aby si zmazal všetky účty na sociálnych sieťach. Postupne ho týmto spôsobom odstrihla od rodiny aj priateľov. Keď išiel aj napriek tomu s niekým na kávu, okamžite mu volala s tým, že sú deti choré. Po ôsmich rokoch sa rozviedli a ona v súčasnej dobe používa ako svoju zbraň ich deti. „Ak dôjde k rozvodu, muž je veľmi často vydieraný cez potomkov. Zúfalé ženy a manipulátorky ich bohužiaľ ovplyvňujú a ony sa potom často nechcú s otcom vídať,“ popisuje zo svojej praxe Andriessen.

Najčastejšie je zosmiešňovanie
Podľa štúdie z roku 2021 vykonanej na tisícke jordánskych mužov v priemernom veku 42 rokov, ktorí boli ženatí v dĺžke jedného až päťdesiatich rokov, je najčastejšou formou emocionálneho zneužívania zosmiešňovania. Partnerky opýtaných mužov vyzrádzali druhým ľuďom ich tajomstvo, osobné informácie a dávali im najavo, že je s nimi niečo zle. Porovnávali ich s partnermi ostatných žien, hovorili im veci, ktoré im ubližovali, a prehovárali na to, aby robili činnosti, v ktorých sa necítili komfortne. Tiež sa neustále pýtali na to, či je ich láska naozajstná.

Andriessen hovorí, že sa do takýchto životných situácií dostávajú predovšetkým muži, ktorí boli vychovávaní ako dobrí chlapci a museli počúvať na slovo.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora