Neděle, 2 dubna, 2023
aktuálně

Kde pracuješ?“ Takéto otázky pri zoznamovaní nebudete počuť. Pandémia zmenila priority

spot_img

Pandémia zasiahla do všetkých sfér života. Výnimkou nie je ani oblasť zoznamovania a zoznamiek, kedy sa podľa štúdií hlavným kritériom stáva to, či je potenciálny partner očkovaný, alebo nie.

Otázka strán očkovanosti je u nezadaných ľudí postavená na úroveň dôležitých tém týkajúcich sa povolania, sociálneho postavenia a rodiny.
Otázka strán očkovanosti je u nezadaných ľudí postavená na úroveň dôležitých tém týkajúcich sa povolania, sociálneho postavenia a rodiny.
„Chcete lásku? Naočkujte sa. Cupid má v potulke nový šíp: očkovací preukaz. To je dnešný pas na prežitie romantiky,“ hovorí Helen Fisherová, spoluautorka americkej štúdie Singles in America. Jej výsledky ukazujú, že je pre nezadaných ľudí rozhodujúce, aby bol ich budúci partner očkovaný. Štúdia zoznamovacej aplikácie Bumble zase reflektuje, ako pandémia ovplyvnila premýšľanie slobodných o vzťahoch – takmer polovica opýtaných uviedla, že chce „resetovať“ svoj spôsob randenia.

Podľa údajov z americkej štúdie Singles in America, uskutočnenej tento rok v septembri na piatich tisícoch nezadaných vo veku 18 a 98 rokov, by celých 60 percent ľudí nemalo sex s neočkovanou osobou a viac ako 52 percent ľudí by s ňou nešlo ani na rande. Tento trend sa dostáva aj do českej spoločnosti a kopíruje výsledky americkej štúdie. Tá hovorí, že pre 58 percent opýtaných je očkovanie jednou z kľúčových otázok.

Nezáujem, či budete chcieť mať deti? Dôležitá je vakcinácia
„V našej praxi sa teraz stretávame s dosť podobným trendom. Trúfnem si povedať, že u nás sa jedná až o 70 percent klientov, ktorí majú požiadavku, aby ich potenciálny partner buď bol, alebo naopak nebol očkovaný. U zvyšných klientov sa otázka vakcinácie vôbec neobjavuje,“ vysvetľuje Kristína Mertlová, majiteľka zoznamovacej agentúry Date2K a Tvoja láska.

REKLAMA
Podľa nej ešte pred rokom boli dôležité otázky týkajúce sa detí, povolania a sociálneho postavenia. Teraz je otázka strán očkovanosti postavená na úroveň dôležitých otázok na založenie rodiny a potomkov. Zdravotný stav sa tak stal kľúčovou témou pri zoznamovaní, čo potvrdzuje aj spomínaná americká štúdia. „58 percent opýtaných uviedlo, že je očkovanie dôležitejšie ako politický názor a náboženstvo,“ uviedla Fisherová s tým, že zatiaľ čo minulý rok percento nezadaných, ktorí túžili po manželstve, robilo 58 percent, tento rok ide o 78 percent.

Zmena v spôsobe randenia: schôdzka bez alkoholu
Prieskum, odrážajúci trendy v rande pre tento aj nasledujúci rok, vytvorila aj zoznamovacie aplikácie Bumble. Výsledky ukázali, že takmer polovica z opýtaných slobodných chce zmeniť svoj spôsob randenia. 59 percent respondentov uviedlo, že po mesiacoch pandémie vie lepšie, čo od svojho náprotivku očakáva, a že chce byť s touto predstavou na druhej strane úprimný.

Pre takýto prístup aplikácia uvádza pojem „hard-balling“, ktorý jednoducho hovorí, že po mesiacoch sebareflexie v karanténe viete, čo chcete, a že si nehodláte s druhou stranou zahrávať. Svojmu náprotivku dáte jasne najavo, čo od zoznámenia – či už túžite po vážnom vzťahu, alebo len flirte – očakávate.

Zaujímavým výstupom tiež je, že 34 percent respondentov uviedlo, že oproti dobe pred pandémiou pôjdu oveľa radšej na takzvané suché rande – teda na schôdzku, na ktorej sa nebude piť alkohol.

S ohľadom na možné zavedenie ďalších lockdownov zoznamovacia on-line platforma Plenty of Fish naopak vytvorila termín „hesi-dating“, ktorým si môžete označiť svoj zoznamovací profil. Tým podľa portálu Independent hovoríte: „Randenie je mi ľahostajné. Nie som si istá, či sa chcem stýkať vážne alebo len ledabolo, pretože celý život je v súčasnej dobe neistý.“

„Ak bol rok 2020 rokom sebareflexie, 2021 je rokom skúmania a tento trend bude pokračovať aj v budúcom roku,“ okomentovala pre britský denník Naomi Walklandová, riaditeľka spoločnosti Bumble pre Veľkú Britániu a Írsko.

Mohlo by vás zaujímať: Rataj: Toto nie je skúška vzťahov, ale nás samotných. Strach prijmite, nebojujte s ním (8.4.2020)

Karanténa pôrodnosť nezvýši, doba je neistá, porastie ale sledovanosť porna, myslí si psychoterapeut Pavel Rataj. | Video: Daniela Drtinová
Ak ste v článku zaznamenali chybu alebo preklep, dajte nám, prosím, vedieť prostredníctvom kontaktného formulára. Ďakujeme!

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora