Neděle, 2 dubna, 2023
aktuálně

Nenechajte sa pripraviť o svoju dovolenku hovorí Abecedaprace.sk

spot_img

Dovolenku naše telo potrebuje ako soľ. Asi málokto má takú prácu, ktorá ho uživí a zároveň ho baví a napĺňa takým spôsobom, že by si od nej nepotreboval sem tam na chvíľu oddýchnuť. V priebehu pár dní voľna nejde len o to si oddýchnuť fyzicky, ale aj psychicky. Občas je jednoducho potrebné na chvíľu vypnúť a zregenerovať sa, aby sa človek zase mohol vrátiť späť do práce v plnej sile.

konný nárok na dovolenku

Zo zákona uvedené, že na dovolenku má zamestnanec nárok za predpokladu, že odpracoval pre svojho zamestnávateľa aspoň 60 dní v danom kalendárnom roku, a to v rámci nepretržitého pracovného pomeru. Splnením tejto podmienky vzniká zamestnancovi nárok na dovolenku v rozsahu minimálne 4 týždňov za kalendárny rok. Pri odpracovaní menšej časti roka sa potom tento rozsah dovolenky pomerovo prepočítava s ohľadom na to, na akú veľkú časť roka má zamestnanec podpísaný pracovný pomer.

Nebojte sa si o voľno povedať

Aj keď má na dovolenku človek nárok, niekedy mu môže byť nepríjemné sa o ňu ísť prihlásiť. Zvlášť, keď nie je zvyknutý mať ostré lakte a presadzovať svoje práva. Aby ste zaistili čo najhladší priebeh konverzácie so svojim nadriadeným, uistite sa, že tému dovolenky nadnesiete v správny čas. Skúste to napríklad po tom, čo vás šéf ocenil za dobre odvedenú prácu. Alebo v piatok popoludní, kedy je veľká šanca, že bude mať váš nadriadený viac času a priestoru na to sa s vámi porozprávať. Radšej sa spýtajte, či si na konkrétne dni môžete vziať voľno, než že by ste to svojmu nadriadenému predniesli ako hotovú vec. Je veľká šanca, že vám dovolenku v daný termín povolí a vyjde vám v ústrety. Keby ste mu to ale len natvrdo oznámili, mohlo by to medzi vami zbytočne vyvolať horšie vzťahy.

Až budete mať termín dovolenky od svojho nadriadeného posvätený, niekam si ho zapíšte, aby ste naň nezabudli. Týždeň až dva predtým sa svojmu nadriadenému pripomeňte, od kedy do kedy si beriete dovolenku, a ktoré dni teda má počítať s vašou neúčasťou v kancelárii. Môžete sa ho pri tejto príležitosti tiež opýtať, či od vás potrebuje pred vašim odchodom niečo dorobiť, prípadne, či sa od vás niečo očakáva, až budete preč. Inzercia práce zadarmo hľadajte na pracovnom portáli Abecedaprace.sk od spoločnosti 123jobs Media.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora