Pátek, 12 července, 2024
aktuálně

Prečo sú tepelné čerpadlá vzduch-voda u nás najobľúbenejšie

spot_img

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré je určené na čerpanie tepla jedného miesta na iné s vynaložením vonkajšej práce.

Čo je tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá je možné považovať za v domácnosti za ekologický spôsob vykurovania a ohrevu vody. Ako to funguje?

Ide o mechanizmus, ktorý využíva teplo zo vzduchu, zeme a vody. Teplo sa tak získava z okolitého prostredia a prakticky by sme mohli povedať, že sa jedná o rovnaký princíp, aký využíva aj bežná chladnička.

Tá totiž teplo vo vnútri odoberá, čím efektívne chladí uskladnené potraviny. Týmto teplom potom v podstate vykuruje miestnosť. Tepelné čerpadlo teplo obdobne odoberá. Jeho výhodou ale je to, že ho môže využiť v podstate v neobmedzenom množstve. Toto teplo vie získať z vonkajšieho priestoru aj v prípade, že je tam chladnejšie ako vo vnútri.

Takéto zariadenie predstavuje vysoko efektívnu alternatívu pre vykurovanie aj chladenie. Celková efektivita môže v súčte dosiahnuť dokonca až 200 %.

Aké je najlepšie čerpadlo?

Existujú ale rôzne druhy čerpadiel, ktoré sa vyznačujú odlišnými vlastnosťami a teda aj rôznou vhodnosťou pre špecifickú aplikáciu. Primárne ich rozlišujeme podľa toho, aký zdroj energie čerpajú, teda odkiaľ berú teplo, a kam ho odovzdávajú.

Ide o:

  • tepelné čerpadlo typu zem/voda
  • tepelné čerpadlo typu voda/voda
  • tepelné čerpadlo typu vzduch/voda
  • tepelné čerpadlá využívajúce odpadové teplo

aké sú najobľúbenejšie tepelné čerpadlá? Možno povedať, že sa treba rozhodnúť individuálne. Určujúcim parametrom je predovšetkým výkon.

Ten by mal zodpovedať vašim podmienkam. Všeobecne sa uvádza, že musí byť približne o 30 až 40 % vyššia, než je vypočítaná tepelná strata nehnuteľnosti.

Svoju úlohu zohráva to, či sa jedná o novostavbu alebo rekonštrukciu, ale napríklad aj to, či sú dostupné ďalšie zdroje tepla. Odvíjať sa navyše táto potreba bude aj od toho, čo všetko má tepelné čerpadlo zastať. Využiť ho možno nielen na vykurovanie, ale aj na ohrev vody.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora