Neděle, 2 dubna, 2023
aktuálně

Život matky samoživiteľky na rázcestí

spot_img

Každý z nás sa v živote dostane na rázcestí. Sú to momenty, kedy sa musíme rozhodnúť, kam sa v živote vydáme. V tej chvíli si prajeme, aby tu bol nejaký „rozcestník“, ktorý by nám ukázal smer.

Prajeme si, aby na našej „križovatke života“ bol ukazovateľ, ktorý nám popíše cestu, ktorý nám uľahčí rozhodovanie. Na tomto „rozcestníku“ si občas prajeme mať nielen názov cesty, ale aj celý jeho popis, zodpovedané otázky, kontakty, na ktoré sa obrátiť v prípade núdze. Prajeme si, aby tam bola informácia o každom výmole a diere, o každom páde i vzostupe, pretože sa bojíme, že bez toho cestu nezvládneme.

V roku 2016 rozbehli dve moderátorky a hlavne mamy Žaneta Slámová a Petra Kvetová Pšeničná dobročinný projekt FANDI MÁMÁM. Ich cieľom bolo pomôcť mamičkám samoživiteľkám a ich deťom v ich aktuálnej ťaživej situácii, a to zaistením materiálnej pomoci. Chceli tiež zmeniť vnímanie postavenie samoživiteliek v spoločnosti tak, aby sa na
ne ľudia nepozerali cez prsty, ale aby ich spoločnosť skôr oceňovala za to, že zvládajú starostlivosť o svoje deti samy. Odvtedy pomáhajú každé tri mesiace ďalším mamičkám samoživiteľkám, a to už nielen materiálne, ale aj poradensky.
A pretože sa všetky mamy, či sú samoživiteľky, alebo nie, pri starostlivosti o deti stretávajú s rovnakými radosťami aj starosťami a rady svoje pocity a skúsenosti zdieľajú, čím si môžu vzájomne pomáhať a motivovať sa, rozhodli sa Žaneta s Petrou založiť blog Fandi mamám. Do neho budú o živote mamičiek (nielen) samoživiteliek písať ony aj ostatné mamy, ktoré sa na projekte Fandi mamám podieľajú. Vitajte na blogu, kde si mamy vzájomne fandia a inšpirujú sa!

Aj ja som sa dostala na takú križovatku, na rázcestí s „rozcestníkom“. Nie je to ale tak, ako si každý z vás asi myslí, bol to rozcestník na stránkach Fandi mamám. Keď som rozcestník používala, zrazu som si uvedomila, aké je pekné, keď má človek možnosť nájsť cestu, ktorá je jednoduchá, zodpovie veľa otázok a odkáže nás na miesta, kde nájdeme pomoc. Tiež som si uvedomila, že málokto vlastne vie, čo všetko za projektom Fandi mamám je, koľko úsilia, starostí, času stráveného delegátkami, dobrovoľníčkami a zakladateľkami na celom projekte (ale „za oponou“ v budúcom článku).
Rozcestník vlastne hrá dôležitú úlohu v celom projekte, pretože uľahčuje prácu všetkých ľudí, ktorí za projektom stoja, ale uľahčuje aj život mamičiek, ktoré potrebujú rýchlo pomôcť a nevedia, kam sa obrátiť.

Prečo uľahčuje prácu v rámci projektu?

Je potrebné si uvedomiť, že sme len ľudia a máme iba obmedzenú kapacitu, ktorú môžeme venovať všetkým otázkam, mamičkám, činnostiam, ktoré sú s projektom spojené. Niektoré otázky sa opakujú, a tak prišiel rázcestník. Všetky otázky, ktoré sú dôležité, budú zodpovedané na jednom mieste. Všetkým v projekte toto miesto uvoľní ruky a budeme môcť takto pomôcť veľkému počtu mamičiek a zároveň sa venovať ďalším činnostiam, ktorých je čoraz viac, s tým, ako sa projekt dostáva do väčšieho a väčšieho povedomia ľudí a médií.

REKLAMA
Prečo uľahčuje prácu mamičkám?

Ako mamičky často nemáme čas sedieť hodiny pri internete a hľadať odpovede na zložité otázky. Nehľadiac na to, že do toho začne vstupovať zložité klikanie a preklikávanie, odkazovanie na iné a ďalšie stránky, až z toho máme zmätok. V rozcestníku „fandi mamám“ mamičke stačí zadať jeden odkaz www.fandimamam.cz/rozcestnik-fandi-mamam/ a ihneď sa dostane na stránku, kde nájde všetko, čo potrebuje vedieť. Zároveň tam nie je zbytočné rozpisovanie a táranie. Mamička prehľadne vidí otázku, na ktorú sa pýta, a potom okamžite nachádza kontakt, kde môže žiadať o pomoc s popisom, čo môže očakávať, prípadne čo očakávať nemôže. Opäť jej odpadá zložité hľadanie na internete alebo zložité skúmanie toho, kam sa obrátiť, kde sa pýtať.

Tento rozcestník ma naozaj nadchol, pretože je jasný, stručný a nie je potreba zdĺhavého čítania, ktoré je niekedy na škodu ako na úžitok. Preto mamičky, ak máte nejaký problém, pokiaľ riešite nejakú zložitú situáciu a neviete si rady – stačí kliknúť na jeden odkaz a pozrieť sa, či náhodu tam nie je odpoveď a riešenie www.fandimamam.cz/rozcestnik-fandi-mamam/. V prípade, že tam odpoveď na vašu otázku a situáciu nenájdete, napíšte nám. Môžete pomôcť zlepšiť a uľahčiť našu prácu a pomôcť tým aj iným mamičkám. V prípade, že by ste mali záujem náš projekt podporiť a stať sa darcom, tu je tiež možnosť, pozrite sa na www.fandimamam.cz/pomoc-fandi-mamam/.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora